Cast

Dorothy
Breanne Tice
Toto
Tigger Walsh
Auntie Em
Debbie Sippel Eitzen
Uncle Henry
Werner Eitzen
Scarecrow/Hunk
Naz Chaudhry
Tin Man/Hickory
Ben Wallace
Lion/Zeke
Scott William
Wicked Witch/Miss Gultch
Jane Martin
Wizard of Oz/Professor Marvel
Doug Feggans
Glinda
Janet Kubik
Emerald City Guard
Pierre Elrick
Nikko
Henry Peirson
Ensemble
John Attwell, Noelle Baker, Robyn Cheng, Andrew Clattenburg, Sarah Dexter, Graham Gould, Adam Kubik, Meaghan Lamorea, Lawrence Mernagh, Jack Mosney, Stephen O'Connell, Laurel Peleschak, Henry Pierson, Gary Roche, Fran Rotondo, Cory Sanders, Grace Soucie, Peter Strain, John Szymanski, Molly Tice, Libby Underwood, Megan van der Merwe, Dan Williams, Barb Woodburn, Connor Woodburn, Tara Woodburn
Dancer Ensemble
Katelyn Bridges, Megan Brown, Sarah Duff, Adrian Eitzen, Jessica Hohenadel, Caressalyn Kelland, Gabriella Macerello, Olivia Mann, Laura Reitzel
Youth Ensemble
Sophie Albrecht, Sarah Baker, Malone Bonneveld, Nina De Vuono Fraser, Aria Duncan, Skylar Everett, Miranda Franceschini, Isabelle Funk, Natalia Garcia-Hernandez, Adelaide Guthrie, Elise Hallett, Nathan Hubbard, Megan Humphrey, Abby Kubik, Emily Kubik, Adam Lawrenson-Chaudhry, Claire Le Donne, Dante Ognibene, Avery Rice, Addison Root, Hailey Root, Ava Schmalz, Madison Struthers, Leah Symons, Zoey Taylor, Avery Tedesco, Samantha Tice, Libby Timms, Fiona Walsh, Griffin Walsh

Orchestra

Conductor
Jennifer Rodrigues
Flute / Piccolo / Recorder
Wendy Wagler
Oboe / English Horn
Donna-Claire McLeod
Reed 1: Alto Sax, Clarinet, Bass Clarinet
Elaine Sweeney
Reed 2: Tenor Sax, Flute, Clarinet
Danielle Beck
French Horn
Trevor Wagler
Trumpet
Rob Gellner
Trombone
Ron Schirm
Bass
Tyler Wagler
Piano
Gregson Lodge
Synthesizer
Joan Harris
Drums
Matt Teeter
Rehearsal Musicians
Gregson Lodge, Matt Teeter

Production Team

Director
Karen Allen
Asst. Director
Fiona Douglas
Choreographer
Meghan Barron
Asst. Choreographer
Holly Reid
Vocal Director
Susan Lawrenson
Stage Manager/Set Designer
Tyler Livingstone
Assistant Stage Managers
Robert Brown, Duncan Gould, Kyra Quinn-Cyr, Corrine Saunders
Production Coordinators
Jeff Perkins, Julie Van Duzen-Nantes
Dance Captains
Megan Brown, Adrian Eitzen
Lighting Design
Anthony Brown
Props
Luisa Lago, Steve Sherry
Sound Design
Luisa Lago
Sound Assistants
Sheila Douglas, Carrie MacKay, Olivia McCallum, Julie Van Duzen-Nantes
Costume Design
Sandra Conway
Costume Assistant
Jacqui Tedesco
Master Carpenter
Jason Clattenburg
Set Painters
Victoria Harrop, Tyler Livingstone, Corrine Saunders
Hair and Makeup
Denise Mernagh
Follow Spots
Steve Allen, Jeff Perkins
Graphic Design
Tom Gould
Kid Wranglers
Sheila Douglas, Erin Humphrey, Janet Mosney, Maria Ognibene, Lynda Timms
Dog Trainer and Wrangler
Nicola Walsh



RCMPI Board (2016/2017)

President
Rachel Guthrie
Vice-President
Gary Roche
Secretary
Jeff Perkins
Treasurer
Tyler Livingstone
Directors
Karen Allen, Fiona Douglas, Tom Gould, Jane Martin, Lawrence Mernagh, Holly Reid